Zapisz się do newslettera

Oficjalny blog Huty Julia

8 Grudzień, 2016

Historia zapomnianej reklamy Huty Heckerta

Historia

Tradycja kryształów produkowanych w Karkonoszach to również historia industrializacji Europy w XIX wieku. To historia nowoczesnych technologii przemysłowych, zmiany stylu życia i ówczesnego designu. A także reklamy i promocji. Nowego podejścia do wytwarzania dóbr i ich sprzedaży. Pojawiają się w tych czasach pierwsze reklamy w prasie, plakaty i tablice reklamowe.

A to właśnie jedna z nich. Reklama zakładu Fritza Heckerta, jeszcze zanim stał się on hutą Josephine, a potem Julią. Dokładnie 110 lat temu – 11 grudnia 1906 r., w Piechowicach, podpisano tę oryginalną grafikę, która służyła jako reklama w sklepie ze szkłem niejakiego Alfonsa Alt w Breslau (Wrocław). Nie wiemy kto ją w hucie datował wiecznym piórem, nie wiemy czy dzięki niej, w przedwojennym Wrocławiu, sprzedawało się więcej szkła z naszej huty i co stało się ze sklepem Pana Alfonsa. Grafika ta jest jednak dla nas wyjątkowa. Dlatego też, kiedy tylko dostaliśmy informację, że można ją kupić, nie wahaliśmy się ani chwili.

img_9768

img_9782

img_9778

W listopadowy wieczór, gdzieś w zagraconym garażu handlarza starociami, wygrzebaliśmy ją z wielkiego pudła, gdzie leżała między lalkami bez nogi, a starymi, sfatygowanymi abażurami. Po dokładnie 110 latach wróciła do Piechowic i jest z nami, pobudzając naszą wyobraźnię, podsuwającą obrazy z przeszłości w dniu, kiedy ówczesny pracownik ”działu marketingu”, 11 grudnia 1906r., wyciągnął z kałamarza pióro i złożył na niej podpis.

img_9780
img_9775

Patrzymy z przejęciem na wizerunek huty z początku XX wieku, mając wrażenie, że wszystko dokoła się zmieniło, lecz kryształ, zarówno wtedy jak i teraz pozostaje ponadczasowy, a piękno tradycji jego wytwarzania dalej trwa, pomimo burzliwych losów regionu i szklarstwa.

Prezentujemy Państwu więc naszą reklamę i mamy nadzieję, że zachęci Państwa tak samo, jak klientów sprzed 110 lat, do zakupu szkła kryształowego we współczesnym zakładzie Fritza Heckerta Kunst Glas Industrie – Hucie Julia w Piechowicach.

img_9776