Zapisz się do newslettera

Oficjalny blog Huty Julia

20 października, 2017

RENOVUM czyli mini szklarnia – nowa kolekcja Julii

Ciekawe projekty Kolekcje

Zaprezentowana premierowo podczas Łódź Design Festival 2017 kolekcja Renovum wzbudziła niemałe zainteresowanie Gości Festiwalu oraz Przedstawicieli mediów. Zachwyciła przede wszystkim formą wyrobu, łączącą w sobie nowatorskie podejście do klasycznego, jednego z najstarszych szlifów w szkle kryształowym – młynka, z ciekawą propozycją aranżacyjną w wersji “mini szklarni”, popularnie nazywanej LASEM W SŁOIKU.

Dziś, na nowo odkrywamy wzory, formy i zdobiny, które dawniej były modne i popularne, otaczały zwyczajną codzienność minionych pokoleń. Te, które przetrwały do dziś, nieliczni mogą podziwiać w muzeach lub jako rodzinne pamiątki. Jednym z takich, niemalże zapomnianych elementów zdobiących szkło kryształowe jest dekoracja powstała około 1850 roku na terenie śląska, potocznie nazywana młynkiem. Jest to jeden z najbardziej klasycznych i rozpoznawalnych dla szkła kryształowego szlifów.

Ponownie po niego postanowił sięgnąć projektant Huty Julia, Sebastian Pietkiewicz, projektując zestaw modułowych pojemników, składających się z elementów wykonywanych dwoma metodami formowania masy szkła kryształowego – dmuchania oraz prasowania. Elementy te zdobi motyw młynka, zarówno tego, w klasycznej, dobrze rozpoznawalnej formie, jak i w unowocześnionym, zdekonstruowanym wydaniu.

Pojemniki składają się z 3 elementów – podstawy, środka oraz pokrywki, lecz występują także w formie dwuczęściowej, przypominającej słoik z wieczkiem. Zdobienia na modułach dmuchanych występują rzadko, w nieschematyczny sposób i są uproszczoną wersją szlifu gwiazdy. Podstawy i pokrywki to z kolei elementy prasowane, ozdobione klasyczną formą młynka.

Umieszczenie wewnątrz pojemników leśnych roślin jest jedynie propozycją aranżacyjną. To ukłon w stronę współczesnych trendów w designie na kontakt z naturą, na ekologiczne materiały, na produkty spersonalizowane i dające użytkownikowi szansę niemalże współuczestniczenia w ich projektowaniu. To także kolejny dowód na codzienną użytkowość wyrobów kryształowych.

las w sloiku

las w słoiku

Renovum to nawiązanie do tradycji szklarskich, do tradycji zdobniczych. Z szacunkiem i uwagą sięgamy po klasyczny motyw w formie młynka, po to by przypomnieć, ale i odświeżyć historyczne wzornictwo, z dumą zdobiące szlachetne wyroby ze szkła ołowiowego.

Nie odchodząc od tradycyjnego, ręcznego procesu produkcji wyrobów kryształowych, mamy otwarte głowy, nieustannie starając się rozwijać miejsce, w którym splata się kilkusetletnia historia oraz piękno szklanych arcydzieł, tworzonych z pasją w tradycyjny sposób.

Kolekcja RENOVUM, mogąca znaleźć zastosowanie jako np. las w słoiku, nie jest jeszcze dostępna w sprzedaży, jednak gdy tylko się pojawi, z pewnością poinformujemy o tym na naszym profilu na facebooku.