Zapisz się do newslettera

Oficjalny blog Huty Julia

4 października, 2019

Szkło kryształowe – fakty i mity. Dowiedz się więcej o krysztale!

Ciekawostki

Ludzie zakochują się w szkle kryształowym od pierwszego…rozszczepienia. Kryształ posiada niezwykłą umiejętność rozszczepienia światła, tworząc nierzadko bajeczne, świetliste wzory na naszych stołach czy ścianach. Materiał ten jest też miękki i plastyczny, dzięki czemu można na nim tworzyć wyjątkowe szlify, takie jak kultowy Ananas, minimalistyczna Linea czy geometryczne Łatki.

kolekcja aeris szkło kryształowe

Ołów w szkle kryształowym szkodzi zdrowiu – MIT!

Szkło kryształowe zawiera w swoim składzie między innymi ołów, dlatego właśnie odczuwamy w dłoniach przyjemny ciężar kryształowych produktów. Ołów odpowiada także za większy połysk kryształu oraz nadaje temu materiałowi plastyczności. Pierwiastek ten pełni ogromną rolę w procesie wytwarzania kryształu, jednak niektórzy obawiają się, że jest szkodliwy. Nic bardziej mylnego! Zawartość ołowiu, a raczej jego zmienionej postaci, czyli tlenku ołowiu, jest znikoma i w żadnym stopniu nie wpływa na ludzkie zdrowie.

Mycie szkła kryształowego w zmywarce jest zabronione – MIT!

Często słyszymy pytanie, czy można myć kieliszki, szklanki, misy kryształowe w zmywarce. Odpowiedź jest prosta: tak. Należy jednak pamiętać, aby używać delikatnych detergentów oraz ustawić łagodny program mycia. Ponadto, produkty nie powinny się stykać ze sobą – luźne rozstawienie kieliszków w odstępach gwarantuje ochronę powierzchni szkła.

Piec hutniczy rozgrzany jest do 1200°C – fakt!

Piec hutniczy, oprócz tego, że jest niezwykle widowiskowy, stanowi także podstawowe narzędzie służące wyrobowi kryształu. Do rozgrzanego do 1200°C pieca wkładana jest półpłynna masa. Masę tę nabiera się tzw. piszczelą hutniczą, czyli długą, ciężką rurką wykonaną z metalu. Masę szklaną należy nabierać etapami, dlatego też praca hutnika wymaga precyzji i cierpliwości.

Wszystko ze szkła kryształowego smakuje lepiej – fakt!

Produkty wykonane z kryształu to nie tylko wysoka jakość, to także poczucie stylu. Wino nalane wprost z lśniącej karafki do wysokiego, ciężkiego kieliszka smakuje naprawdę dużo lepiej, a szarlotka podana na talerzyku kryształowym wydaje się bardziej słodka niż zwykle. Szkło kryształowe to synonim klasyki, która aktualnie jest coraz bardziej ceniona, powraca w postaci stylu vintage, tak świetnie kontrastującego z dzisiejszym światem.

kieliszki kryształowe huta julia

  • Henryk Koszaliński

    Jestem zakochany w kryształach i kupuję wszędzie, gdzie tylko je znajdę: na Allegro, OLX, a także na pchlich targach. Szkoda, że polskie huty szkła kryształowego w większości upadły. Dzięki temu czeskie kryształy, które dawniej były mniej cenione od polskich, teraz są coraz droższe i nie mają konkurencji.